Menu Close

AWARIE MACIERZY

Macierzy dyskowe zabezpieczają w pewnym stopniu przed utratą danych. Jeśli jednak dojdzie do utraty danych zapisanych na macierzach RAID bardzo ważne są pierwsze chwile po wystąpieniu awarii. Aby odzyskiwanie danych z macierzy RAID zakończyło się sukcesem nie podejmuj pochopnym kroków.

Awaria macierzy RAID – co robić

Pamiętaj! W przypadku awarii macierzy, utraty danych na macierzy RAID, NAS, nie wolno

  • zamieniać dysków miejscami
  • instalować systemów ani oprogramowania do odzyskiwania danych na macierzy
  • konfigurować od nowa macierzy.

Kolejne kroki przy odzyskiwaniu danych z macierzy:

  1. Zadzwoń do nas i uzyskaj informację jak postępować w przypadku awarii macierzy lub serwera. Uchroni to Twoje dane przed trwałą utratą i obniży koszt odzyskiwania danych.
  2. Przed wyjęciem dysków z serwera lub NAS zapisz ich kolejność lub położenie.
  3. Jeśli na terminalu podczas awarii wyświetlają się komunikaty, zrób zdjęcie – mogą pojawić się tam istotne informacje na temat konfiguracji macierzy lub błędów macierzy.
  4. Dostarcz serwer lub kontroler z dyskami do AVIDATA. Jeśli nie masz możliwości dostarczyć całego serwera, opisz kolejność dysków / rozmieszczenie dysków w serwerze i dostarcz dyski do AVIDATA lub zamów bezpłatny odbiór dysków.
  5. Dostarcz do AVIDATA wszystkie nośniki, nawet jeśli awaria nastąpiła na macierzy RAID 1 dostarcz oba nośniki. Czasami zdążą się, że jeden z dysków uległ awarii wcześniej i konieczne jest zdiagnozowanie obu dysków, bo tylko na jednym z nich są aktualne dane. Więcej informacji w dziale zrealizowane zlecenia.
  6. Upewnij się, czy robiła się kopia zapasowa danych na inny nośnik / chmurę. Często okazuje się, że część danych została zapisana na innych dyskach w postaci tzw. backupu danych.

Odzyskiwanie danych z macierzy – dyski SSD

W przypadku wystąpienia awarii serwera na dyskach SSD bardzo ważne jest jak najszybsze dostarczenie dysków do AVIDATA. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID opartej na dyskach SSD różni się od odzyskiwania danych gdzie użyto dysków HDD. Dyski SSD muszą być jak najszybciej odpięte od zasilania. Związane jest to z tym, że Dyski SSD mają wbudowaną funkcję TRIM, która zeruje nieużywane komórki pamięci. W momencie skasowania danych, formatu dysku SSD lub awarii logicznej macierzy może zostać uruchomiona funkcja TRIM na dyskach SSD. Spowoduje to trwałą utratę części danych.

Jeśli doszło do utraty danych w macierzy na dyskach SSD dostarcz nośniki jak najszybciej do AVIDATA. Zwiększysz szanse na pełne odzyskanie danych.