Menu Close

Awaria macierzy RAID 1

Do AVIDATA trafiły dwa dyski w macierzy RAID 1. Użytkownik danych twierdził, że awaria macierzy RAID 1 wystąpiła nagle. Po utracie dostępu do danych zresetował NAS i sprawdził kontrolki na obudowie macierzy. Kontrolki dysków świeciły się na czerwono, co wskazywało, że dyski uległy awarii.

Awaria macierzy RAID 1- co dalej

Właściciel macierzy zadzwonił do AVIDATA i opowiedział o stanie danych i macierzy. Sądził, że s wystarczy dostarczyć tylko ten dysk do analizy i odzyskania danych. Założył, że na macierzy RAID 1 dane zapisują się równocześnie na obu dyskach więc wystarczy odzyskać dane z jednego z nich. Specjaliści AVIDATA poinformowali go, żeby dostarczył oba dyski, ponieważ przy awarii macierzy RAID 1 zdarza się, że jeden z dysków przestaje działać wcześniej i aktualne dane są tylko na jednym z dysków. Urządzenia NAS nie zawsze zasygnalizują awarię jednego z dysków i użytkownik myśli, że dane są bezpieczne i są zapisywane nadal na obu dyskach. Analiza macierzy RAID1 wymaga sprawdzenia obu dysków. Pozwala to na zachowanie integralności danych.

Działania w laboratorium

Specjaliści AVIDATA wykonali ekspertyzę obu dysków z macierzy RAID 1. Pierwszy z dysków w wyniku uszkodzenia obszaru serwisowego przestał zapisywać dane w 2021 roku. Od tego momentu dane zapisywały się tylko na drugim dysku. Użytkownik macierzy nie zauważył nieprawidłowości w pracy macierzy do momentu utraty dostępu do danych. Drugi z dysków na którym były aktualne i kluczowe dane miał uszkodzoną powierzchnię oraz obszar serwisowy. Po zdiagnozowaniu usterki, podjęto prace nad odzyskaniem danych z dysku nr 2.

Awaria macierzy RAID 1 – o czym warto pamiętać

Macierz RAID 1 nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa danych. Z definicji dane zapisują się na obu dyskach jednocześnie. Dzięki temu w wyniku uszkodzenia jednego z dysków dane są nadal bezpieczne. Zdarzają się jednak sytuacje takie jak opisana powyżej, która prowadzi d utraty danych z macierzy RAID 1. Warto pamiętać o wykonani kopii najważniejszych danych na dysk USB. Taki dysk traktujemy jak magazyn danych i przechowujemy osobno w bezpiecznym miejscu – po skopiowaniu danych odpisany go od NAS. Dysk USB na którym jest dodatkowa kopia danych nie powinien być na stałe wpięty w NAS. Uchroni to dane przed atakami ransomware i wirusów oraz przepięciami w sieci, utracie prądu lub zalania.

Posted in RAID 1